Veckans auktionsfynd – 1970-tal & samtida design - By RUM

Veckans auktionsfynd – 1970-tal & samtida design

Vi har skannat veckans pågående auktioner online och hittat guldkorn från 1970-talet, abstrakt konst och populär, samtida design. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – soffbord, litografi och skulptur
Bland veckans pågående auktioner har vi hittat abstrakt konst och soffbordet Distinct från Ferm Living.

Golvvas, utropspris 500 kr, Höörs Auktionshall. Soffbord Distinct från Ferm Living, utropspris 4 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Ljusstake, 1930-tal, utropspris 800 kr, Gästriklands Auktionskammare. Vas av Claes Thell, utropspris 400 kr, Helsingborgs Auktionskammare. Litografi av Ola Billgren, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Skulptur av Veikko Keränen, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Konstverk av Rune Hagberg, utropspris 4 000 kr, Stadsauktion Sundsvall. Pall, 1900-talets första hälft, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – bordsskiva, stol och tandläkarskåp
Buda hem en vacker bordsskiva i grön sten och matcha med varmt läder och keramik.

Stol, 4 stycken, utropspris 3 500 kr, Laholms Auktionskammare. Bordsskiva, utropspris 1 500 kr, Auktionshuset Kolonn. Krus med lock, utropspris 400 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Tandläkarskåp från Stilles, utropspris 3 000 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Skålfat av Carl-Harry Stålhane för Rörstrand, utropspris 1 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg. Taklampa, utropspris 600 kr, Garpenhus Auktioner.

Auktionsfynd för köket i grön och beige färgskala
Fynda detaljer till köket i grön och beige färgskala.

Bord med stolar från Gärsnäs, 1990-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Oljemålning av Sven-Olof Norman, utropspris 600 kr, Garpenhus Auktioner. Tekoppar och assietter från Arabia, utropspris 1 200 kr, Kalmar Auktionsverk. Tavla i porslin av Börje Skogh för Gustavsberg, utropspris 500 kr, Limhamns Auktionsbyrå. Väggskåp Haze från Ferm Living, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – fåtölj från 1970-tal, matta och pläd
Matcha en bullig 1970-talsfåtölj med samtida design!

Vas av Laura Fiume för Rosenthal, utropspris 1 500 kr, Göteborgs Auktionsverk. Fåtölj av John Bertil Häggström, 1970-tal, 2 stycken, utropspris 10 000 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Färglitografi av Karl Korab, 6 stycken, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Matta Modern Oriental – Low of Balance från Layered, utropspris 3 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Pläd av Lena Rewell, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö. Bordslampa, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk.