Veckans auktionsfynd – Bauhaus och Carl Malmsten - By RUM

Veckans auktionsfynd – Bauhaus och Carl Malmsten

Under veckans scanning av landets auktionssajter har vi funnit möbler i Bauhausstil, karaktärsfulla lampor och ett toalettbord signerat Carl Malmsten. De här auktionsfynden kan du buda hem just nu!

Klaffbord allmoge, utropspris 1 200 kr, Stadsauktion Sundsvall. Bordslampa av Ingrid Atterberg, utropspris 600 kr, Växjö Auktionskammare. Färglitografi Hos konsthandlaren av Lennart Jirlow, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Stolar, 6 stycken, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm.

Skrivbord Papiro av Walter Selva & Augusto Mandelli, utropspris 6 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Röd bordslampa Elidus Kuben, utropspris 400 kr, Stadsauktion Sundsvall. Grön bordslampa, funkis 1930-tal, utropspris 2 500 kr, Bukowskis. Torrnålsetsning Flicka med hopprep II av Lena Cronqvist, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Fåtöljer av Ammannati & Vitelli, 2 stycken, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Malmö.

Fåtöljer efter Wassily Lounge Chair av Marcel Breuer, utropspris 10 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Vägglampa, Swedish modern 1940-tal, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Färglitografi Strandpromenad av Madeleine Pyk, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Skulptur Sirener av Ebba Matz, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm.

Affisch Porträtt och Dräkter i Konstakademien av Iwo Brunander, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Matta, broderad slätväv, utropspris 9 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Herrbetjänt, utropspris 600 kr, Växjö Auktionskammare. Taklampa av Carl Fagerlund för Orrefors, utropspris 2 500 kr, Auktionsverket Norrköping. Poudreuse av Carl Malmsten, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm.