Veckans auktionsfynd – Børge Mogensen & hemmakontor - By RUM
Inredning

Veckans auktionsfynd – Børge Mogensen & hemmakontor

Vi har genomsökt landets auktionssajter och funnit möbler för hemmakontoret, en matgrupp av Børge Mogensen och mattor från Marocko. De här fynden kan du buda hem just nu!

Taklampa, 1930–40-tal, utropspris 2 000 kr, Laholms Auktionskammare. Skrivbordsstol, utropspris 2 000 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Etsningar av Max Papart, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Skrivbord, 1950-tal, utropspris 1 000 kr, Hälsinglands Auktionsverk. Bordslampa, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö.

Soffa från Minotti, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Matta, utropspris 5 500 kr, Garpenhus Auktioner, Malmö. Taklampa av Hans-Agne Jakobsson, utropspris 2 000 kr, Stadsauktion Sundsvall. Vas av Anna-Lisa Thomson för Upsala Ekeby, 1940–50-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Golvlampa, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm.

Skål av Shiro Tsujimura, utropspris 3 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Takfotogenlampa, utropspris 600 kr, Ekenbergs, Karlshamn. Matta, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Karmstolar, 1920–30-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Vas av Dagmar Norell, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm.

Taklampa, 1940–50-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Glas, 17 delar, utropspris 1 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Oljemålning av Eero von Boehm, utropspris 300 eur, Bukowskis, Helsingfors. Matbord med 4 stolar Asserbo av Børge Mogensen, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Malmö. Ljusstakar av Gunnar Ander, utropspris 500 kr, Ekenbergs, Karlshamn.