Veckans auktionsfynd – finsk form & Børge Mogensen - By RUM

Veckans auktionsfynd – finsk form & Børge Mogensen

Vi har genomsökt veckans pågående auktioner online och hittat finsk formgivning, finstämda oljemålningar och klassiker signerade Børge Mogensen. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – ishink, tallrikar och Børge Mogensens stolar Öresund
En ishink av finska formgivaren Kaj Franck och Børge Mogensens Öresund-stolar – ja, tack!

Ishink av Kaj Franck för Nuutajärvi, 1954, utropspris 1 000 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Industrilampa, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Förrättstallrikar från Arabia, 8 stycken, utropspris 400 kr, Höörs Auktionshall. Matta, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Konstverk av Max Papart, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Konstverk av Max Papart, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Stolar Öresund av Børge Mogensen, 6 stycken, utropspris 8 000 kr, Auktionshuset Kolonn.

Auktionsfynd – golvlampa av Castiglioni, soffa och glasskulptur från Iittala
Buda hem en Castiglioni-lampa eller Timo Sarpanevas glasskulptur för Iittala.

Golvlampa Luminator av Achille & Pier Giacomo Castiglioni för Flos, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Litografi Modelltecknaren av Peter Dahl, utropspris 1 800 kr, Auktionshuset Kolonn. Soffa 1001 av Peter Opsvik, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Litografi Shell Bay av John Reginald Brunsdon, utropspris 700 kr, Höganäs Auktionsverk. Skulptur Solboll av Timo Sarpaneva för Iittala, utropspris 500 kr, Gästriklands Auktionskammare. Taklampa, 1970-tal, utropspris 3 000 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – fåtölj av Børge Mogensen, oljemålningar och vikskärm från Japan
Børge Mogensens fåtölj The Canvas Chair och en japansk vikvägg från tidigt 1900-tal.

Oljemålning Mot havet av Sven Björk, utropspris 600 kr, Höganäs Auktionsverk. Fåtölj The Canvas Chair av Børge Mogensen för Fredericia Furniture, utropspris 8 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Oljemålning av Jerker Helander, utropspris 800 kr, Halmstads Auktionskammare. Vikskärm från Japan, tidigt 1900-tal, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Bordslampa, 2 stycken, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Pall, 2 stycken, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – skulptur, spegel och väggskåp
Skulpturer, Otto Wretlings Idealbordet och ett väggskåp i rotting.

Spegel, utropspris 600 kr, Helsingborgs Auktionskammare. Bord Idealbordet av Otto Wretling, 1930-tal, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Skulptur/kandelaber av Dan Wolgers, utropspris 9 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Vas av William Stenberg för Gullaskruf, 1930-tal, utropspris 1 200 kr, Gästriklands Auktionskammare. Väggskåp, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Skulptur, utropspris 600 kr, Auktionshuset Kolonn.