Veckans auktionsfynd – formstarka lampor & designikoner - By RUM

Veckans auktionsfynd – formstarka lampor & designikoner

Under veckans digitala auktionsrunda har vi hittat ett gäng formstarka lampor, tidlösa möbler och ett och annat ikoniskt designnamn. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – stenbord, glasservis och tallrikar

Stenbord, 1800–1900-tal, utropspris 30 000 kr, Bukowskis, Malmö. Fat och krus, utropspris 400 kr, Helsingborgs Auktionskammare. Glasservis av Hugo Gelin för Gullaskruf, 35 delar, utropspris 1 500 kr, Göteborgs Auktionsverk. Oljemålning Sommarfrukt av Anna Hedstrand, utropspris 800 kr, Hälsinglands Auktionsverk. Tallrikar från Grain De Sel Provence, 4 stycken, utropspris 600 kr, Höganäs Auktionsverk.

Auktionsfynd – bordslampa, taklampa och fåtölj av Front Design

Taklampa Agatha, utropspris 2 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Bordslampa från Murano, utropspris 2 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Vas Paper Bag av Tapio Wirkkala för Rosenthal, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Akvarell av Francois Pierre Portin, utropspris 1 000 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Fåtölj Selma av Front Design för Ikea, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö.

Auktionsfynd – taklampa, vitrinskåp och bordslampa av Eero Aarnio

Taklampa Modulo, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Vitrinskåp, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Matta, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Bordslampa Double Bubble av Eero Aarnio, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Pall av Per Olsson för Peo Plast, 1970-tal, utropspris 500 kr, Laholms Auktionskammare. Konstverk av Madeleine Pyk, utropspris 3 000 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – taklampa, soffa och skulptur

Piedestaler, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Skulptur av Klara Kristalova, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Soffa Marechiaro av Mario Marenco för Arflex, utropspris 15 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Taklampa, utropspris 1 000 kr, Höörs Auktionshall. Konstverk av Francois Pierre Portin, utropspris 4 000 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm.