Veckans auktionsfynd – Ikea-klassiker & oljemålningar - By RUM

Veckans auktionsfynd – Ikea-klassiker & oljemålningar

Vi har genomsökt landets auktionssajter och hittat stämningsfulla oljemålningar, ett par Ikea-klassiker, verk av Wilhelm Kåge och detaljer för vårens första trädgårdshäng. De här fynden kan du buda på just nu!

Dagbäddar av Sigvard Bernadotte & Acton Bjørn, utropspris 2 000 kr, Göteborgs Auktionsverk. Affisch Kulturmässan Malmö av Wilhelm Kåge, 1921, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Matta, Marocko, utropspris 10 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Golvlampa, utropspris 400 kr, Växjö Auktionskammare.

Färglitografi av Philip von Schantz, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Bordslampa BN 26 av Hans-Agne Jacobsen, utropspris 1 600 kr, Södermanlands Auktionsverk. Mattor, 2 stycken, av Pierre Cardin, utropspris 1 200 kr, Limhamns Auktionsbyrå. Soffa Visingsö av Carl Malmsten, utropspris 4 000 kr, Växjö Auktionskammare.

Oljemålning av Hans Fritzdorf, utropspris 600 kr, Garpenhus Auktioner, Malmö. Dagbädd Kombi av Erik Wörtz för Ikea, utropspris 2 000 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Norrköping. Kelimmatta, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Oljemålning Spanskt landskap II av Ivar Morsing, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Golvlampa, utropspris 1 000 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Linköping.

Trädgårdsskulptur, utropspris 3 000 kr, Auktionsverket Engelholm. Solstol, utropspris 600 kr, Halmstads Auktionskammare. Sidenscarf Plumes II från Hermès, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö. Cafébord, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Solglasögon från Gucci, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Dessertskålar Juha av Kaj Franck, utropspris 250 eur, Bukowskis, Helsingfors.

Skål Våga av Wilhelm Kåge för Gustavsberg, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Skåp, 1930-tal, utropspris 4 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Oljemålning, utropspris 500 kr, Ekenbergs, Karlshamn. Pall, 1930-tal, utropspris 1 500 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Fåtölj Natura av Karin Mobring för Ikea, utropspris 5 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg.