Veckans auktionsfynd – italiensk form & Ikea-klassiker - By RUM

Veckans auktionsfynd – italiensk form & Ikea-klassiker

Under veckans jakt på auktionsfynd har vi hittat italiensk form, detaljer till barnrummet och en Ikea-klassiker från 1980-talet. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – bordslampa, fåtöljer från Ikea och litografi efter Pablo Picasso

Bordslampa Karl-Johan av Signe Hytte för New Works, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Matta, utropspris 7 000 kr, Bukowskis. Skulptur, utropspris 600 kr, Laholms Auktionskammare. Fåtöljer Gogo av Charlotte Rude & Hjördis Olsson-Une för Ikea, 1980-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Konstverk, utropspris 600 kr, Halmstads Auktionskammare. Litografi efter Pablo Picasso, utropspris 1 200 kr, Halmstads Auktionskammare.

Auktionsfynd – snäckformade vaser, spegel och skål från Italien

Vaser av Vicke Lindstrand för Upsala-Ekeby, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Konstverk av Maurice Blanchard, utropspris 2 000 kr, Crafoord Auktioner, Lund. Halvmånebord, 1800-tal, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Göteborg. Spegel, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Glasskulptur Make up av Åsa Jungnelius för Kosta Boda, 3 stycken, utropspris 2 500, Höörs Auktionshall. Skål, Italien, utropspris 500 kr, Halmstads Auktionskammare.

Auktionsfynd – stolar från Italien och serveringsvagn 900 av Alvar Aalto

Stolar, Italien 1970-tal, 4 stycken, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Färglitografi av Fernandez Arman, utropspris 1 200 kr, Halmstads Auktionskammare. Konstverk av Ernesto Tatafiore, utropspris 1 500 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Serveringsvagn 900 av Alvar Aalto, 1950–60-tal, utropspris 6 000 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Salt- och pepparkar, utropspris 600 kr, RA Auktionsverket Norrköping. Ask med lock, utropspris 800 kr, Stockholms Auktionsverk, Göteborg.

Auktionsfynd för barnrummet – barnstolar, gungor och skål med lock från Italien

Barnstolar, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Litografi efter Ship and fruit av Salvador Dali, utropspris 1200 kr, Stockholms Auktionsverk. Gungfår Rokkefår av Povl Kjer, utropspris 1 500 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Skål med lock, Italien, utropspris 800 kr, Auktionsverket Engelholm. Bordslampa från Markslöjd, utropspris 500 kr, Stadsauktion Sundsvall.