Veckans auktionsfynd – japanska former & Ettore Sottsass - By RUM

Veckans auktionsfynd – japanska former & Ettore Sottsass

Veckans digitala auktionsrunda har lett oss till japanska influenser, lekfulla detaljer och en soffa av Ettore Sottsass. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – soffa, tekanna och pall

Soffa Cyl från Vitra, utropspris 15 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Tekanna av Gösta Grähs för Rörstrand, utropspris 1 200 kr, Göteborgs Auktionsverk. Fyrkantigt fat av Curt Addin, utropspris 500 kr, Höörs Auktionshall. Skålfat av Lena A. Linderholm, utropspris 600 kr, Höganäs Auktionsverk. Skänk Prio från Stolab, utropspris 8 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Pall Jonte av Gilbert Marklund, utropspris 2 000 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Norrköping. Bordslampa JWDA av Jonas Wagell för Menu, utropspris 800 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – matbord, fat och karmstolar

Matbord från 1900-talets första hälft, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Kanna och vaser från Upsala Ekeby, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö. Fat av Marianne Westman för Rörstrand, 1960-tal, utropspris 3000 kr, Bukowskis, Malmö. Litografi av Jussi Taipaleenmäki, utropspris 900 kr, Connoisseur Bokauktioner. Karmstolar, 4 stycken, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm.

Auktionsfynd – askfat av Stig Lindberg, soffa av Ettore Sottsass och bordslampa av Tom Dixon

Askfat Domino av Stig Lindberg, utropspris 800 kr, Auktionshuset Kolonn. Soffa av Ettore Sottsass för Knoll, 1970-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Vägghylla Zig-zag av Jonas Bohlin för Källemo, utropspris 1500 kr, Göteborgs Auktionsverk. Matta, Marocko, utropspris 10 000 kr, Bukowskis. Utställningsaffisch, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Glaskaraff av Kjell Engman för Kosta Boda, utropspris 1 200 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Norrköping. Bordslampa Belle av Tom Dixon, utropspris 2 500 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – taklampa från Le Klint, karmstol och sidobord

Taklampa 172B Sinus L av Poul Christiansen för Le Klint, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Glasburk från 1700–1800-tal, utropspris 1 200 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Karmstol, utropspris 700 kr, Ekenbergs. Litografi av Berta Hansson, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Sidobord, utropspris 1000 kr, Stockholms Auktionsverk. Bordslampa, utropspris 500 kr, Gästriklands Auktionskammare.