Veckans auktionsfynd – marockanska mattor & 1930-tal - By RUM

Veckans auktionsfynd – marockanska mattor & 1930-tal

Vi har scannat landets auktionssajter och hittat statement-mattor från Marocko, tidlös keramik och detaljer från 1930-talet. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – matta från Marocko, vitrinskåp och keramikvas

Sidobord Eros av Angelo Mangiarotti, utropspris 10 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Bordslampa, utropspris 800 kr, RA Auktionsverket Norrköping. Matta, Marocko, utropspris 10 000 kr, Bukowskis. Vitrinskåp Haze, utropspris 7 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Vas Collier av Gunnar Nylund för Rörstrand, utropspris 500 kr, Hälsinglands Auktionsverk.

Auktionsfynd – färglitografi, matbord och kanna med fat i keramik

Stol, utropspris 600 kr, Hälsinglands Auktionsverk. Färglitografi av John Thorgren, utropspris 400 kr, Växjö Auktionskammare. Matbord, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Taklampa Semi av Claus Bonderup och Thorsten Thorup, utropspris 1 500 kr, Crafoord Auktioner. Kanna med fat av Gustav Persman, utropspris 600 kr, Auktionisten i Södertälje.

Auktionsfynd – ljusstake i keramik, matta och rökbord från 1930-talet

Ljusstake av Ingeborg Rasmussen, utropspris 700 kr, Laholms Auktionskammare. Litografi Flicka från Mallorca av Gerhard Nordström, utropspris 500 kr, Ekenbergs. Matta, utropspris 9 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Rökbord, 1930-tal, utropspris 600 kr, Stadsauktion Sundsvall. Vägglampor från Arteluce, 2 st, utropspris 1 500 kr, Bukowskis, Stockholm.

Auktionsfynd – marockansk matta, figurin och bordslampa från 1930-tal

Figurin, utropspris 400 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Matta, Marocko, utropspris 7 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Soffbord, 1930-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Kanna av Kjell Engman för Kosta Boda, utropspris 1 500 kr, Auktionshuset Kolonn. Färglitografi av Karel Appel, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Bordslampa, 1940-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm.