Veckans auktionsfynd – samtida design och 1930-tal - By RUM

Veckans auktionsfynd – samtida design och 1930-tal

Vi har scannat landets auktionssajter och hittat formstark, samtida design, art déco-klenoder från 1930-talet och möbler för trädgården. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd oljemålning, fåtölj och bokhylla

Oljemålning av Max Gregor Carlsson, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Takarmatur Diabolo av Achille Castiglioni, utropspris 3 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Gallerimatta, 1950–60-tal, utropspris 2500 kr, Bukowskis, Stockholm. Fåtölj Sam Son av Konstantin Gricic, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Bokhylla Portico av Claesson Koivisto Rune, utropspris 6 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Bordslampa, 1930-tal, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö.

Auktionsfynd matta, skulptur och dagbädd

Fåtölj Bollo Spisolini av Andreas Engesvik, utropspris 8 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Matta, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Skulptur, utropspris 1 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Dagbädd av Ole Gjerlöv-Knudsen, utropspris 2 000 kr, Halmstads Auktionskammare. Ryska teateraffischer Fröken Julie, 2 stycken, utropspris 1 800 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Golvlampa Puck av Åke Hultgren, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm.

Auktionsfynd för trädgården – trädgårdsurnor, trädgårdsskåp och vilstolar

Trädgårdsurnor i gjutjärn, utropspris 2 000 kr, Halmstads Auktionskammare. Trädgårdsskåp, utropspris 2 000 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Linköping. Vilstolar, utropspris 1 000 kr, Stadsauktion Sundsvall. Badkar i zink och trä, utropspris 2 000 kr, Gästriklands Auktionskammare, Gävle.

Auktionsfynd serveringsvagn, bord med stolar och taklampa

Serveringsvagn 99 av Alvar Aalto, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Litografi av Eduardo Chillida, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Vas Inka av Anne Nilsson, utropspris 8 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Göteborg. Bord med stolar Non av Boris Berlin och Poul Christiansen för Källemo, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Målning av Rajabu Chiwaya, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Taklampa från Orrefors, 1930–40-tal, utropspris 3 000 kr, RA Auktionshuset Norrköping.

Auktionsfynd fåtöljer, vikvägg och rökbord

Taklampor, Italien, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Fåtöljer Baobab av Lievore Altherr Molina för Tacchini, utropspris 15 000 kr, Bukowskis, Malmö. Spegel, 1970–80-tal, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Vikvägg, 1900-talets första hälft, utropspris 3 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Rökbord, 1930-tal, utropspris 800 kr, Hälsinglands Auktionsverk, Hudiksvall.