Veckans auktionsfynd – skulpturer & Gunnar Asplund - By RUM

Veckans auktionsfynd – skulpturer & Gunnar Asplund

Vi har botaniserat bland landets auktionssajter och hittat spännande skulpturer, färgstarka detaljer och en fåtölj av Gunnar Asplund. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – skulptur, bordslampa och fåtölj av Gunnar Asplund

Bordslampa, 1930-tal, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Böcker Miró Lithographe vol I–III, utropspris 4 000, Bukowskis, Stockholm. Matta Fogg Strip av Gunilla Lagerhem Ullberg för Kasthall, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Skulptur, utropspris 1 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Oljemålning av Paul Bloodgood, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Fåtölj GA-2 av Gunnar Asplund, utropspris 10 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Skålfat, 1950–60-tal, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö. Taklampa, 1960-tal, utropspris 3 000 kr, Crafoord Auktioner, Lund.

Auktionsfynd – skåp, spegel och vägglampor

Färglitografi av Einar Rosén, utropspris 400 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Bordslampa, utropspris 1000 kr, Auktionsverket Engelholm. Skåp, jugend, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Malmö. Urna från Upsala Ekeby, 1940-tal, utropspris 800 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Spegel, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Vägglampa från ASEA, 1940-tal, 5 stycken, utropspris 7 000 kr, Bukowskis, Stockholm.

Auktionsfynd – bordet Tulip av Eero Saarinen, oljemålning och hänkelvas

Taburetter, art déco, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Matbord Tulip av Eero Saarinen för Knoll, utropspris 4 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Skål, utropspris 600 kr, Halmstads Auktionskammare. Oljemålning Uppställning med kanna av Allan Erwö, utropspris 800 kr, Garpenhus Auktioner. Hänkelvas av Gunnar Nylund för Rörstrand, utropspris 800 kr, Crafoord Auktioner, Lund. Flaska med propp av Hans Hedberg, utropspris 5 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Malmö.

Färgstarka auktionsfynd – fåtölj, konstverk av Henri Matisse och skulptur

Fåtölj, 1960-tal, utropspris 3 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Konstverk efter Henri Matisse, utropspris 800 kr, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg. Sideboard, utropspris 2 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Skulptur av Staffan Nihlén, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg. Skål Basket av Anna Ehrner för Kosta Boda, utropspris 500 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Linköping. Vas av Bertil Vallien för Kosta Boda, utropspris 800 kr, Växjö Auktionskammare.

Auktionsfynd – glasvas, dagbädd och kanna

Glasvas, utropspris 1 000 kr, Kalmar Auktionsverk. Dagbädd, utropspris 3 000 kr, Helsingborgs Auktionskammare. Ballongkrus, utropspris 600 kr, Halmstads Auktionskammare. Oljemålning Banabulfar Mallorca av Hilmer Bengtsson, utropspris 400 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Miniatyrvas av Carl-Harry Stålhane för Rörstrand, utropspris 600 kr, Auktionshuset Kolonn. Kanna av Monica Bratt för Reijmyre Glasbruk, utropspris 800 kr, Gästriklands Auktionskammare.