Veckans auktionsfynd – skulpturer & mönstrade mattor - By RUM
Scandinavian Design Awards - designgala i Blå hallen, Stockholm. Läs mer här!

Veckans auktionsfynd – skulpturer & mönstrade mattor

Bland landets pågående auktioner har vi nosat upp spännande skulpturer, snygga stolar och lurviga, mönstrade mattor. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – oljemålning, mönstrad matta och fåtölj
Veckans pågående auktioner bjuder på mönstrade mattor och röda detaljer.

Oljemålning av Esaias Thorén, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Malmö. Vas, Italien, utropspris 1 500 kr, Crafoord Auktioner, Stockholm. Kaffeservis, 18 delar, utropspris 500 kr, Höganäs Auktionsverk. Mönstrad matta, utropspris 6 000 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Norrköping. Bordslampa, 1930-tal, 2 stycken, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Fåtölj, 1940-tal, utropspris 30 000 kr, Bukowskis, Malmö.

Auktionsfynd – skulpturer och stol i bauhausstil
Spännande skulpturer, väggkonst och en stol i Bauhausstil.

Skulptur av Ingemar Svensson, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Malmö. Konstverk Ändlös vägg av Einar Höste, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Skulptur av Åke Nilsson, utropspris 800 kr, Göteborgs Auktionsverk. Stol i Bauhausstil, utropspris 1 000 kr, Stadsauktion Sundsvall. Kanna och glas Frutteria av Gunnel Sahlin, utropspris 1 000 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – loungefåtölj Beetle, matta och bordslampa från Bocci
Fynda populära Gubi-fåtöljen Beetle och en lurvig matta från Layered.

Loungefåtölj Beetle av Gamfratesi för Gubi, utropspris 5 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Spirallampa SPO1 av Verner Panton, utropspris 3 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg. Matta Fallingwater från Layered, utropspris 4 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Piedestal, tidigt 1900-tal, utropspris 3 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Litografi av Pablo Palazuelo, utropspris 10 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Bordslampa 28T av Omer Arbel för Bocci, utropspris 2 500 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – matta, stol och figurin
Buda hem mönstrade mattor, italienska stolar och grafiskt svartvita detaljer.

Tidskrifter Derrière le miroir, 6 stycken, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Gallerimatta Arkad av Gunilla Lagerhem Ullberg för Kasthall, utropspris 3 000 kr, Lysekils Auktionsbyrå. Taklampa Bamboo från Luci Srl, utropspris 9 000 kr, Garpenhus Auktioner. Stol Monk Chair av Tobia & Afra Scarpa för Molteni, 4 stycken, utropspris 6 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Litografi av Rune Hagberg, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Figurin av Gunnar Nylund för Rörstrand, utropspris 3 000 kr, RA Auktionsverket Norrköping.

Auktionsfynd för barnrummet – får, mönstrad matta och brandbil
Inred barnrummet med auktionsfynd! En mönstrad matta piggar upp.

Pall, får, från KM Design, utropspris 2 000 kr, Garpenhus Auktioner. Mönstrad matta, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Brandbil från Brio, utropspris 1 500 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Nyköping. Golvlampa RGB av Fredrik Mattson för Zero, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Färglitografi av Marika Lang, utropspris 1 600 kr, Laholms Auktionskammare.