Veckans auktionsfynd – snäckor och rustik keramik - By RUM

Veckans auktionsfynd – snäckor och rustik keramik

Veckans digitala auktionsrunda har lett oss till snäckformade skatter, rustik keramik och detaljer för såväl badrum som hemmakontor. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd för badrummet – lavoar, spegel och keramik

Skål och tillbringare i keramik av Simon Pearce, utropspris 600 kr, Helsingborgs Auktionskammare. Taklampa, utropspris 800 kr, Crafoord Auktioner. Lavoar från tidigt 1900-tal, utropspris 800 kr, Helsingborgs Auktionskammare. Spegel, 1940–50-tal, utropspris 1 500 kr, Hälsinglands Auktionsverk. Vas, utropspris 600 kr, Halmstads Auktionskammare. Ask med lock, Kina, utropspris 1 200 kr, RA Auktionsverket Norrköping.

Auktionsfynd för hemmakontoret – skrivbordsstol, läsbord och bordslampa

Skrivbordsstol, utropspris 600 kr, Auktionshuset Thelin & Johansson. Konstverk av Bram Bogart, utropspris 2500 kr, Stockholms Auktionsverk. Läsbord på hjul, utropspris 500 kr, Växjö Auktionskammare. Färglitografi för Galerie Maeght, 1964, utropspris 1 800 kr, Stockholms Auktionsverk. Skål i keramik av Ulrica Hydman-Vallien, utropspris 400 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Linköping. Bordslampa Nestore Terra av Carlo Forcolini för Artemide, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk.

Auktionsfynd – snäckformade tallrikar, oljemålning och stolarna PS 2012 från Ikea

Oljemålning Vaser och snäckor av Björn Hallström, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Stolar PS 2012 av Lisa Norinder för Ikea, 4 stycken, utropspris 1000 kr, Hälsinglands Auktionsverk. Bokhylla, 1940-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Snäckformade tallrikar från Wedgewood of Etruria & Barleston, 10 stycken, utropspris 1 200 kr, Crafoord Auktioner. Glasskål Fazzoletto av Paolo Venini och Fulvio Bianconi, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Glaskaraff, utropspris 800 kr, Kalmar Auktionsverk.

Auktionsfynd – gungstol, takfotogenlampa och rustik keramik

Gungstol J16 av Hans J Wegner, utropspris 6 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Gouachemålning av Niklas Anderberg, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk. Takfotogenlampa, 1800-tal, utropspris 800 kr, Stadsauktion Sundsvall. Låg vas i keramik av Rolf Palm, utropspris 700 kr, Höganäs Auktionsverk. Hög vas i keramik av Eva Jancke Björk för Bo Fajans, utropspris 500 kr, Stadsauktion Sundsvall.