Veckans auktionsfynd – trädgård & Axel Einar Hjorth - By RUM
Inredning

Veckans auktionsfynd – trädgård & Axel Einar Hjorth

Vi har gått på digital auktionsrunda och hittat möbler till trädgården, färgstarka konstverk och en soffa av Axel Einar Hjorth. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd bestående av matta från Kasthall, soffa av Axel Einar Hjorth och bordslampa

Vas Kokkobello av Per B Sundberg, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Tavla Skånsk Lantgård av Allan Erwö, utropspris 600 kr, Garpenhus Auktioner, Malmö. Soffa Roma av Axel Einar Hjorth, 1920-tal, utropspris 5000 kr, Stockholms Auktionsverk. Matta från Kasthall, utropspris 1 200 kr, Göteborgs Auktionsverk. Bordslampa från Holmegaard, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö. Tidningsställ, utropspris 400 kr, Helsingborgs Auktionskammare.

Auktionsfynd för trädgården – parasoll, trädgårdsurnor och trädgårdsbord

Trädgårdsurnor, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Parasoll Catania från Skagerak, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Trädgårdsbord från Grythyttan, utropspris 2 000 kr, Hälsinglands Auktionsverk, Hudiksvall. Glas Remmare, utropspris 600 kr, Garpenhus Auktioner, Malmö. Sjal från Gucci, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Solglasögon från Dior, utropspris 1 000 kr, Göteborgs Auktionsverk.

Auktionsfynd – matgrupp från Nederländerna, konst av Lennart Jirlow och karaff av Kaj Franck

Matgrupp av Gijs Bakker, Nederländerna, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Färglitografi Köket av Lennart Jirlow, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Karaff 1621 av Kaj Franck, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Målning Indie Jungle av Benno Arzt, utropspris 6 000 kr, Garpenhus Auktioner, Malmö. Flaskor från Holmegaard, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm.

Auktionsfynd som bordslampan Grevie, dagbädd och taklampa

Sidobord Maru av Jonathan Levien, utropspris 2 500 kr, Stockholms Auktionsverk. Bordslampa Grevie från Ateljé Lyktan, utropspris 700 kr, Ekenbergs, Karlshamn. Dagbädd DS-80 från De Sede, utropspris 12 000 kr, Ekenbergs, Karlshamn. Textilkonstverk, utropspris 800 kr, Laholms Auktionskammare. Taklampa från Glashütte Limburg, Tyskland, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm.