Veckans auktionsfynd – unika detaljer & trädgårdsmöbler - By RUM
Inredning

Veckans auktionsfynd – unika detaljer & trädgårdsmöbler

Trädgårdsmöbler, inredning till barnrummet och unika, formstarka detaljer har fångat vår uppmärksamhet på landets auktionssajter. De här fynden kan du buda hem just nu!

Auktionsfynd – tallrikar från Fornasetti, taklampa och saltkar

Tallrikar Meschere Italiane av Piero Fornasetti, 12 st, utropspris 15 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Pallar, 1950-tal, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Taklampa, 1937, utropspris 3 000 kr, Hälsinglands Auktionsverk, Hudiksvall. Bord Pronto från Dux, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Tavla Certain méteaux attirent la neige… av Antoni Clavé, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Saltkar, 3 st, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm.

Auktionsfynd – trädgårdsmöbler, koppar av Stig Lindberg och ytterfoder

Koppar med fat Tahiti av Stig Lindberg, 3 st, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Fat av Herman Fogelin, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Trädgårdsmöbler, utropspris 1 500 kr, Stadsauktion Sundsvall. Ytterfoder från Gustavsberg och Rörstrand, sekelskifte, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm.

Auktionsfynd – karmstolar av Alvar Aalto, matta och bordslampa

Karmstolar av Alvar Aalto, utropspris 2 000 kr, Göteborgs Auktionsverk. Matta, Marocko, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Oljemålning av Per Adalbert von Rosen, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Bordslampa, utropspris 400 kr, Växjö Auktionskammare.

Auktionsfynd – fåtölj från Massproductions, skulptur och matta

Taklampa Tivoli av Simon P. Henningsen, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Skulptur med neonrör av Hans Frode, utropspris 2 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Fåtölj Dandy från Massproductions, utropspris 4 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Matta, Marocko, utropspris 5 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Färgetsning av Albert Johansson, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö. Fåtölj från Bodafors, 2 st, utropspris 4 000 kr, Höörs Auktionshall.

Auktionsfynd för barnrummet – utdragssäng, taklampa, dockskåp och figuriner

Utdragssäng, 1800-tal, utropspris 5 000 kr, Laholms Auktionskammare. Figuriner, Mexiko och Brasilien, 10 st, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö. Taklampa, 1920–30-tal, utropspris 3 000 kr, Auktionshuset Gomér & Andersson, Nyköping. Arkivskåp, utropspris 4 000 kr, Laholms Auktionskammare. Dockhus med möbler, 1900-talets första hälft, utropspris 1 500 kr, Auktionsverket Engelholm.