Veckans auktionsfynd – unika lampor & mönstrade mattor - By RUM

Veckans auktionsfynd – unika lampor & mönstrade mattor

Den här veckan har vi genomsökt landets auktionssajter efter färgstarka mattor, små lampor med stor personlighet och en och annan designklassiker. De här auktionsfavoriterna kan du buda hem just nu!

Bordslampor, ett par, utropspris 800 kr, Hälsinglands Auktionsverk. Canapé Singoalla av Harald Fust för Ikea, 1960-tal, utropspris 15 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Färglitografi Have A Banana av Madeleine Pyk, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Matta av Fernand Léger, utropspris 10 000 kr, Bukowskis, Malmö. Pall Seats av Josefin Zachrisson och Mira Bergh, utropspris 5 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm.

Sängbord, ett par, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Malmö. Furubänk, utropspris 2 000 kr, Halmstads Auktionskammare. Nattljusstakar, 1700-tal, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm. Soffa av Otto Wretling, 1920-tal, utropspris 6 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Oljemålning Vägen över fälten av Ivar Morsing, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Stockholm.

Bordslampa, utropspris 2 500 kr, Bukowskis, Malmö. Matta, utropspris 8 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Stol Corner Chair av Mogens Lassen, 1960-tal, utropspris 2 000 kr, Lysekils Auktionsbyrå. Muranolampa, utropspris 3 000 kr, Laholms Auktionskammare. Vitrinskåp, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Malmö.

Barnstol Barnbarn av John Kandell för Källemo, utropspris 4 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Litografi av André Marfaing, utropspris 1 500 kr, Stockholms Auktionsverk, Stockholm. Färgetsning av Rafael Canogar, utropspris 6 000 kr, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg. Soffa 210 av Børge Mogensen, utropspris 15 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Vas Cloud, unik prototyp av Tom Dixon, utropspris 3 000 kr, Bukowskis, Stockholm. Bordslampa, utropspris 500 kr, Södermanlands Auktionsverk.

Lämna en kommentar